Az emberiség evolúciós ugrását Elon Musk építi

2025. július 11. 12:25

A milliárdos üzletember úgy tűnik, egy jól felépített terv szerint halad előre, amelynek végén az áll, hogy emberek költözhetnek a Marsra.

2025. július 11. 12:25
null
Sebestyén Géza

Első pillantásra Elon Musk könnyen tűnhet egy futurisztikus regényből kilépett excentrikus milliárdosnak: kaotikus döntései, váratlan nyilatkozatai és mémekbe illő megmozdulásai gyakran elvonják a figyelmet arról, hogy valójában mit is csinál. Mi visz rá valakit, hogy egyszerre építsen rakétákat, elektromos autókat, mesterséges intelligenciát, alagutakat, agy-számítógép interfészeket és humanoid robotokat?

Ezt is ajánljuk a témában

De lépjünk egy lépést hátra. Nézzünk rá minderre nem a jelenkor, hanem egy jövőbeli történész szemszögéből. Talán, ami ma szétszórtságnak tűnik, valójában egy koherens stratégia része – az emberi faj túlélésének terve egy bizonytalan jövőben.

Mars: Egy új otthon az emberiségnek

A terv középpontjában egy egyszerre megrázó és inspiráló gondolat áll: az emberi civilizáció túlélése csak akkor biztosított, ha több bolygón is jelen vagyunk. Ez nem hódítási vágyból fakad. Nem is technológiai hiúságból. Hanem abból a felismerésből, hogy egyetlen bolygóra bízni egy egész fajt: végzetes kockázat.

A Mars a maga kietlenségével – fagyos hőmérsékleteivel, légkör nélküli sivárságával, pusztító sugárzásával – ellenséges világ. De egyben lehetőség is. Nincsenek szűkös városok, nincs ingatlanpiaci spekuláció, nincsenek mesterséges korlátok. Csak por, sziklák – és egy üres lap, amelyre új civilizációt lehet írni.

A kolonizálás azonban nem pusztán rakétákon múlik. Egy teljes technológiai ökoszisztémára van szükség – és úgy tűnik, Musk vállalatai éppen ezt építik.

Alagutak és robotok: a marsi élet alapjai

Miért épít alagutakat a The Boring Company? Mert a Mars felszíne lakhatatlan. A sugárzás miatt minden városnak a felszín alatt kell megszületnie. Az alagútépítés itt nem opció – hanem a túlélés feltétele.

Ezt is ajánljuk a témában

És ki fogja felépíteni ezeket a városokat? Nem az első űrhajósok. Hanem azok a humanoid robotok, amelyeket a Tesla fejleszt. Ezek az autonóm gépek képesek napenergiás mezőket telepíteni, moduláris lakóhelyeket építeni, és előkészíteni a marsi környezetet az ember számára – anélkül, hogy levegőre, élelemre vagy pihenésre lenne szükségük.

Mesterséges intelligencia és energia: az új civilizáció szervezői

Miért van szükség egy xAI-hoz hasonló mesterséges intelligencia-laborra? Mert egy önfenntartó marsi kolónia működtetése gépi intelligencia nélkül elképzelhetetlen. Az életterek szabályozása, a termelés, az erőforrás-gazdálkodás és a bonyolult döntések mind olyan feladatok, amelyek decentralizált, gyors és megbízható algoritmusokat kívánnak.

Ezt is ajánljuk a témában

És miért kulcsfontosságú a Tesla? Mert a Marson nincs olaj, nincs szén, nincs földgáz. Az elektromos meghajtás és a napenergia nemcsak praktikus, hanem az egyetlen életképes alternatíva.

Kirakós, ami lassan összeáll

Ez nem véletlenek sorozata. Hanem egy nagyszabású, hosszú távú stratégia. Az alagutak, a robotok, az űrhajók, az intelligens rendszerek, az akkumulátorok és az elektromos járművek mind egy olyan jövő építőelemei, ahol az ember többé nem egyetlen bolygó foglya.

Musk terve nem arról szól, hogy elmeneküljünk a Földről. Hanem arról, hogy készen álljunk arra a napra, amikor a Föld már nem biztosítja a túlélést. Ez lehet egy ökológiai katasztrófa, egy globális háború, vagy egy kiszámíthatatlan kozmikus esemény. A kérdés nem az, hogy megtörténik-e. Hanem az, hogy mikor.

A tudományos-fantasztikum valóra válik

Ami tegnap még csupán sci-fi volt, az ma már mérnöki tervezés. Miközben mi a reggeli dugóban araszolunk, e-maileket írunk és a napi híreken bosszankodunk, a háttérben elkezdődött egy új fejezet az emberiség történetében: az átmenet a földfelszíni létezésből a csillagközi korszakba.

Legközelebb, amikor táncoló robotokat látsz, vagy egy felrobbanó rakéta hírét hallod, ne legyints. Talán épp most vagyunk tanúi annak a történetnek, amelyet egyszer gyerekeink történelemkönyvei írnak majd.

Lehet, hogy egy sci-fi világban élünk. De először a történelem során mi magunk írjuk a forgatókönyvet.

A cikk szerzője Sebestyén Géza, az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője és a BCE docense.

Nyitókép: STR / AFP

 

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
egyszeri
2025. július 11. 14:55
neszteklipschik 2025. július 11. 14:33 "Ameddig nincs stabil és ÖNFENNTARTÓ bázis a Holdon.." Sajnos a helyzet még elszomorítóbb. Itt a Földön se sikerült "önfenntartó", zárt bázist létrehozni. Az eddigi próbálkozások kudarcot vallottak, pedig a startnál megvolt minden ami máshol nincs. Pl. kellő mennyiségű napfény, megfelelő összetételű és nyomású levegő, víz, gravitáció stb. Lásd: Bioszféra 1, Bioszféra 2
neszteklipschik
2025. július 11. 14:33 Szerkesztve
Életképtelen elgondolás egyből a Marssal kezdeni. Ameddig nincs stabil és ÖNFENNTARTÓ bázis a Holdon, ami több pénzt termel, mint amennyit elvisz, addig a marsi bázis álomfalás. 1. Ha valami technikai dolog nem működik könnyebb a Földről segítséget odavinni. 2. Ha a legénység bajba kerül szintén könnyebb segíteni, vagy akár vissza is lehet hozni őket. 3. Visszajövetel: a Marsról nem lehet visszajönni. Vagy ha sikerülne is ott üzemanyagot előállítani és azzal vissza lehetne jönni, akkor is kb. 2 évente van csak olyan időablak, amikor vissza lehet egyáltalán térni onnan. Ahogy az odaút, úgy a visszaút is hónapokig tartana. A Holdról bármikor vissza lehet térni. Az út 1-2 hét. 4. Kommunikáció. A Holddal kb. 2 mp-es időeltolódás van, a társalgás már itt is zavaró a késleltetés miatt, de azért még működtethető. A Mars esetében a direkt párbeszéd kizárt. Amikor a legközelebb vagyunk egymáshoz akkor is 9 perc kell egy üzenetváltáshoz, legtávolabb meg 45 perc (pl. ha a Nap túloldalán vannak).
zsocc44
2025. július 11. 14:17
Jelen állás szerint Musk egy vezetés támogató rendszert sem tud fejleszteni… hazudozásból jeles, 10 éve jövőre érkezik a teljes önvezetés, hyperloop sem működik… sorban potyognak a csoda rakéták… a robotot 3 ember tartja, hogy ne dőljön el…
Sróf
2025. július 11. 14:01
Kurva jól hangzik, ez simán lehetne egy forgatókönyv alapja, megérne egy szórakoztató és viszonylag elgondolkodtató nagyszabású scifi filmet. Ami árnyalja a képet: 1. tapasztalat: Igaz, hogy az ember korlátolt élőlény és nem tud olyan sci-fit kitalálni (a szándékos debilségeket leszámítva), ami előbb-utóbb ne valósulna meg, ugyanakkor... 2. tapasztalat: Még nem hordott a Föld a hátán olyan multimilliárdost (akár sima épeszűt, akár küldetéstudatos jóemberkedőt, akár istenkomplexusosat), akinek fontosabb lett volna az emberiség jövője a sajátjánál. 3. tapasztalat: Még egyetlen sci-fi sem készült, amiben akár a legjobb szándékú multimilliárdos világmegváltó projektje is ne kurvára balul sült volna el.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!